Достапни линкови

Пронајден сопственикот на бродот со амониум нитрат од Бејрут


Кипарската полиција, по барање на Интерпол, го пронашла и го сослушала 43-годишниот Русин, поранешен сопственик на бродската компанија, која во Бејрут пренесла амониум нитрат.

Портпаролот на полицијата на Кипар, Христос Андреу, за кипарската новинска агенција ЦНА рекол дека по комуникацијата со Интерпол во Либан и „во рамките на меѓународната полициска соработка беше пронајден 43-годишнниот жител на Кипар во врска со карго бродот конфискуван на пристаништето во Бејрут во 2014 година“ и бил повикан да даде одредени информации за конкретниот брод, јави МИА од Атина.

Портпаролот на кипарската полиција демантирал дека 43-годишниот има кипарско државјанство.

XS
SM
MD
LG