Достапни линкови

Турски воени бродови во борбена готовност кај Анталија


илустрација

Потпишувањето на договорот меѓу Грција и Египет за обележување на нивните ексклузивни зони, за кои Анкара вели дека опфаќа регион на турскиот континентален гребен, ја налути Турција. Како одговор на тоа, Турција издаде соопштение објавено на веб-страницата на Турската морнарица се предупредува дека „турските воени бродови ќе изведуваат вежби со пукање во медитеранските води на Турција крај брегот на Анталија на 10-11 август годинава“.

Намалени тензиите меѓу Грција и Турција во источен Медитеран

Претходно, турското Министерство за надворешни работи издаде соопштение во кое се вели дека смета дека потпишаниот договор меѓу Грција и Египет за демаркација на нивните економски зони е невалиден. Како и дека се однесува на област од турскиот континентален гребен. Експертите сметаат дека ова е нова ескалација на тензиите во источниот Медитеран заради истражување на наоѓалишта на природен гас за што имаат претензии не само Турција, Грција и други држави во регионот, туку и ЕУ.

XS
SM
MD
LG