Достапни линкови

Три години од потпишувањето на Договорот со Бугарија


Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов по потпишувањето на договорот за добрососедство меѓу двете земји на 1 август 2017 во Скопје

Денеска се навршуваат три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија. Договорот беше потпишан во Скопје од страна на тогашниот премиер Зоран Заев и неговиот бугарски колега Бојко Борисов.

„Создадовме модел со кој го поставивме споделеното минато како темел за подобра иднина и подобар живот на нашите граѓани“, напиша денеска на својот Фејсбук профил лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Согласно Договорот беше формирана Заедничка македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања, која досега одржа девет средби на кои се произнесе за заедничко одбележување личности и настани од заедничката историја, а дебатираше и за надминување на различните толкувања. Комисијата досега успеа да постигне напредок во однос на античкиот период и средниот век, но не и согласност околу прашањето за Гоце Делчев.

Работата на Комисијата во моментов е во мирување поради предвремените парламентарни избори што се одржаа во земјава. Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева во март годинава изрази надеж дека Комисијата ќе продолжи со работа по завршувањето на изборите кај нас.

XS
SM
MD
LG