Достапни линкови

Борисов со нови мерки за помош на загрозените во време на пандемијата


Бугарскиот премиер Бојко Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов планира дополнителни мерки во насока на помагање на компаниите и луѓето кои се најтешко погодени од пандемијата на коронавирусот. Мерките што ги најави премиерот на Бугарија доаѓаат по протестите со кои се бара оставка на Владата.

Радев: Бугарите обединети да ја повратат земјата од мафијата

Мерките вклучуваат дополнителни средства за лекарите, месечни бонуси за пензионерите и поголема бенефиции за невработеност. Финансиската помош ќе се издвои и за здравствената заштита на децата и домовите за стари лица. Борисов рече дека владата ќе ги користи резервите од државниот буџет за да ги покрие трошоците.

XS
SM
MD
LG