Достапни линкови

Помпео во Британија за да разговара за Кина, 5G и Брeгзит


Американскиот државен секретар Мајк Помпео

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Британија за да разговара со премиерот Борис Џонсон за Кина, 5G и договорот за слободна трговија по Брегзитот.

Помпео не ја исклучува можноста Путин да биде поканет на Самитот на Г7

„Додека е во Лондон, секретарот Помпео ќе се сретне со премиерот Борис Џонсон и секретарот за надворешни работи, Доминик Раб, за да разговараат за глобалните приоритети, вклучувајќи ги плановите за закрепнување на економијата во време на ковид-19, прашањата поврзани со Кина и Хонг Конг и преговорит за договор за слободна трговија меѓу САД и Британија “, соопшти Стејт департментот пред неговата посета.

XS
SM
MD
LG