Достапни линкови

Самитот на ЕУ продолжува попладне


германската канцеларка Ангела Меркел, Брисел, 20.07.2020.

Лидерите на Европската унија денеска во 16.00 часот ќе го продолжат самитот во Брисел, откако не успеаја да постигнат компромис за буџетот на Унијата и за Фондот за обнова од коронавирусот. Самитот посветен на планот за економско закрепнување беше суспендиран во текот на изминатата и по извршените консултации ќе продолжи денеска попадне, соопштено е во Брисел. Самитот требаше да трае два дена, а да заврши во сабота. Преговорите за буџетот на ЕУ од 1,85 трилиони евра и за Фонд за опоравување од најтешката криза укажаа на несогласувањата меѓу членките на блокот.

Лидерите на ЕУ и натаму без договор за економскиот пакет

Атмосферата особено се вжешти откако францускиот претседател Емануел Макрон ги критикуваше лидерите на Холандија и на Австрија и се закани дека ќе си оди. Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел направи нов обид да ја убеди коалицијата меѓу Холандија, Шведска, Австрија, Данска и Финска која сака да ја намали големината на пакетот и да се постават строги правила за тоа како да се користи.

XS
SM
MD
LG