Достапни линкови

Во САД за еден ден заразени 77.638 луѓе од коронавирусот


Архива - коронавирус во Бруклин.

Во САД на 17 јули регистрирани се 77.638 лица заразени од коронавирусот, а од почетокот на епидемијата во земјата инфицирани се скоро 3,64 милиони луѓе, соопшти Универзитетот Џонс Хопкинс кој секојдневно го пренесува билансот на заразени и починати.

Во изминатите 24 часа 927 луѓе починале од коронавирусот, а вкупниот број на починати е 139.128.

Западниот дел на САД е најмногу погоден од епидемијата. Во сојузната држава Калифорнија соопштено е дека во четвртокот во Лос Анџелес и околината заразени биле 4.500 луѓе.

Локалните власти во државите Тексас и Аризона нарачале камиони ладилници, бидејќи во мртовечниците веќе нема место за починати од коронавирусот.

XS
SM
MD
LG