Достапни линкови

Во делови од Косово повторно полициски час поради Ковид-19


Илустрација - Медицинска екипа пред Клиничкиот центар во Приштина

Во неколку косовски градови од денеска се воведува полициски час поради зголемениот број на случаи на коронавирус, соопшти денеска косовскиот премиер, Авдулах Хоти. Во Приштина, Призрен, Урошевац и Вучитрн движењето ќе биде забрането од 21 часот до 5 часот наутро, а работата на рестораните се ограничува само на летни тераси и со достава.

Хоти најави дека ќе бидат обезбедени поголем број тестови за да може дневно да се прават и по 500 тестирања. Планирана е реорганизација на Универзитетскиот клинички центар, но и ставање на располагање на приватните болници.

XS
SM
MD
LG