Достапни линкови

Нови 147 случаи на коронавирус, починати 6, а оздравени 111 лица


Илустрација - Луѓе со заштитни маски на Камени мост во Скопје

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19. Од нив 64 се во Скопје, 16 во Тетово, 9 во Гостивар, 8 во Куманово, потоа по 7 случаи во Струга и Свети Николе, 6 во Штип, по пет во Велес и во Охрид, 4 во Битола, Кичево и Ресен, како и 3 во Прилеп и по еден заразен во Струмица, Крива Паланка, Кочани, Пробиштип, Кратово.

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 111 оздравени пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 66.133 тестирања на ковид -19.

СЗО: Земјите со сериозни епидемии на коронавирус да се разбудат

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6932, бројката на оздравени пациенти е 2987, на починати е 334, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3611.

XS
SM
MD
LG