Достапни линкови

Русија не е во преговори со САД за учество на самитот на Г7


Заменик министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Риабков.

Русија не е во преговори со Вашингтон за нејзината потенцијална улога на проширениот самит на Г7 кој ќе се одржи подоцна оваа година, изјави заменик министерот за надворешни работи на земјата, Сергеј Риабков инсистирајќи на тоа дека Кина треба да биде вклучена во настанот. Неговата изјава е спротивна на американскиот амбасадор во Русија, Џон Саливан кој порача дека Вашингтон е „ангажиран со руското Министерство за надворешни работи и со другите влади на Г7 за тоа дали има соодветна улога за Русија на самитот“.

Претседателот на САД, Доналд Трамп најави дека е можно враќање на Русија во групата, во која спаѓаат најнапредните светски економии. Русија беше принудена да ја напушти групата во пресрет на нејзината анексија на Крим од Украина во 2014 година.

Русија беше дел од групата, тогаш позната како Г8, од 1997 година. Меѓутоа, другите нации на Г7, вклучително и Канада и Франција, се спротивставија на враќањето на Русија. Риабков рече дека отсуството на Кина од проширениот самит на Г7 ќе го оневозможи разгледувањето на меѓународните теми.

Трамп во мај објави дека го одложува самитот на Г7 до септември или подоцна и го прошири списокот на поканети на Австралија, Русија, Јужна Кореја и Индија. Австралија ја прифати поканата за учество на самитот.

XS
SM
MD
LG