Достапни линкови

Заев и Мицкоски си префрлија кој колку го познавал Камчев


Лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев и неговиот политички опонент лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во првата телевизиска дебата на ТВ 24 дебатираа за правдата и владеењето на правото во земјава. Едно од прашањата за кои се расправаа двајцата лидери беше колку го познаваат бизнисменот Орце Камчев кој е осомничен во истрагата за перење пари Империја и сведок во предметот Рекет каде што е осудена поранешната шефица на сега веќе поранешното Специјално обвинителство Катица Јанева.

При забелешките на Мицкоски за адвокатот Васил Димишковски кој се спомнува во „Рекет“, Заев му упати прашање на својот опонент дали го познава Јордан Камчев.

„Да, да го познавам, исто колку што и вие и вашето семејство го познава Јордан Камчев“ одговори Мицкоски

„ Од негови пари се повторно маиците и рекламниот материјал за оваа кампања?, праша Заев, кој подоцна повторно обвини дека опозицијата се финансира од Орце Камчев и Никола Груевски, додавајќи дека така ќе се борат за власт за да си ги покријат долговите и дека Рекет е само поткуп подржан од Мицкоски а организиран од Кичевскиот.

Мицкоски, пак, обвини за влијание на политичарите и во обвинителството и во судството. Тој посочи дека тоа што го зборува Заев е далеку од вистината и дека имал три години време да ги смени суштински работите во судството.

„Имаме една разлика, а тоа е што вие влеговте во овој процес на реформи во судството со обвинение, обвинението за „Поткуп“, а јас влегувам без никакви обвиненија. Не може човек што е обременет со судски случај, да биде добар реформатор. Сака да зборува против мене, што е логично. Сето што го кажа е далекува од вистината. Не морало лицето кое другарува, со кое соработува со него и неговото семејство кое им носи снимки, можеле да ме викнат и ќе им кажев. Вие сте сега сте надобар пријател со вратарот, дури и тендери му делите. Тоа се пусти пари господине Заев,“ изјави Мицкоски.

Според Заев она што беше во надлежност на владејачката коалиција е направено, законите за реформите се изготвени, но нивната примена е и натаму голем проблем, потребно е да следува процес на прочистување во правосудството од судии каде што застаруваат предмети кои автоматски ќе бидат разрешени и ќе биде направена комплетна проверка на имотната состојба на судиите обвинителите и нивните семејства за да се потврди, како што рече тој, чесноста на самите делители на правдата.

„ Зоран Заев не го контролира судството. Ако Заев дигаше телефон како што го правеше ВМРО- ДПМНЕ веројатно ќе имаше повеќе луѓе во затвор, но јас се борав против тоа, да нема влијание врз судството“ одговори Заев на прашањето на новинарот Младен Чадиковски за тоа зошто само Ѓоко Поповски и Сеад Кочан се во затвор.

Заев го обвини својот опонент дека идеали кон кои се поклонува се пари и власта и дека Мицкоски го поддржал случајот „Рекет“, каде според него, станува збор за класичен поткуп.

„Законот за јавно обвинителство се блокираше томку поради случајот „Империја“. Сега добро гледаме дека станува збор за поткуп, добро организиран и осмислен, поддржан и од господинот Мицкоски да се спороведе преку Орце Камце, Кичеец, Бојан Јовановски и Катица Јанева. Се работело за финансирање на кампањата, за пари. Можеби е и за лични пари. Станува збор за поткуп, не за рекет. Јас ќе го разберев блокирањето на законот доколку сакаа да ги спасат луѓето кои беа изманипулирани за 27 април. Но за пари, заради партија, тоа не можам да го разберам, рече Заев.

Според него, власта не успала да ги реализира ветувањата за реформи во правосудството во изминатите три години, а како пример, меѓу останатото го наведе изборот во Академијата на судии и обвинители.

XS
SM
MD
LG