Достапни линкови

Тачи ќе си поднесе оставка, ако се потврди обвинението


Косовскиот претседател Хашим Тачи

Ако обвинението се потврди ќе поднесам оставка и ќе се соочам со тоа, рече косовскиот претседател Хашим Тачи во вечерашното обраќање до јавноста. Неговото обраќање уследи откако пред пет дена Специјалното обвинителство во Хаг го обвини за воени злосторства и злосторства против човештвото, кои произлегуваат од војната за независност на Косово во периодот 1998-99 година.

Во снименото обраќање до нацијата, Тачи ги отфрли, како што рече, лажните обвиненија против него.

„Косово е нова држава, но нејзините лидери мора да се однесуваат како прави државници. Ќе го носам мојот товар и ќе се бранам себе и нашата борба за слобода, со сета сила што ја имам. Нема да дозволам ова лажно обвинение да го оттргне вниманието на Косово од заземањето на место во меѓународната заедница, како членка на ОН, НАТО и ЕУ“, вели Тачи во обраќањето.

Специјалното обвинителство во Хаг на 24 јуни покрена обвиненија за наводни воени злосторства и злосторства против човештвото против Тачи, против претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели и други Косовци.

Судот во Хаг има рок до октомври да утврди дали има доволно докази за судење засновано врз обвинението од 10 точки.

XS
SM
MD
LG