Достапни линкови

Зибери: Консензус за химна, задолжително учење албански...


Насер Зибери, кандидат за прв Албанец-премиер на С. Македонија, на предизборен митинг пред Владата

Задолжителни часови по албански јазик во училиште, забрана за казина и игри на среќа во близина на училишта, цркви и џамии, Македонец и Албанец заеднички на чело на стратешки државни институции, консензус за химна... се дел од ветувањата на Насер Зибери, кандидатот за прв Албанец премиер на Северна Македонија, поддржан со изборната програма на ДУИ.

Тој денеска ја претстави програмата на ДУИ со „владина седница“ пред здградата на Владата во Скопје.

„Треба да ја уништиме биполарноста на двете најголеми македонски партии. Македонците не треба да ја гледаат еднаквоста како закана. Моето силно верување е дека она што е добро за Албанците во оваа земја е добро и за Македонците“, рече Зибери.

Зибери беше пратеник во македонското Собрание пред повеќе од 15 години, а денеска е кандидат за прв Албанец-премиер на Северна Македонија, идеја која ја промовираше лидерот на ДУИ, Али Ахмети и за која побара поддршка од целиот албански политички блок.

XS
SM
MD
LG