Достапни линкови

Парламентарни избори во Црна Гора на 30 август


Мило Ѓукановиќ

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ги распиша парламентарните и изборите во неколку општини на 30 август.

Покрај парламентарните избори, ќе се одржат избори за општинските собранија на Андријевица, Будва, Гусиње и Котор, се вели во соопштението на претседателот.

Ѓукановиќ одлуката ја донел по консултациите што ги одржа на 16 јуни со претставници на парламентарните партии и коалиции. Одлуките на претседателот на Црна Гора влегуваат во сила на денот на нивното донесување.

XS
SM
MD
LG