Достапни линкови

СЗО предупредува дека пандемијата се забрзува, најмногу новозаболени во двете Америки


Директорот на Светската здравствена организација(СЗО), Тедрос Адамон Гебрејесус

Директорот на Светската здравствена организација(СЗО), Тедрос Адамон Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот се забрзува и дека е пријавен најголем број на новозаболени во еден ден – 150 илјади новозаболени. Тој на прес-конференција рече дека речиси половина од новите случи кои се пријавени вчера се во Јужна и во Северна Америка, а значаен број има и во Јужна Азија и на Блискиот исток.

„Светот се наоѓа во нова опасна фаза. Вирусот и натаму брзо се шири, уште е смртоносен, а голем дел од луѓето и натаму се неотпорни“, рече Гебрејесус.

Тој предупреди дека за запирање на вирусот неопходни се мерките за ко одржување на растојание меѓу луѓето, носење маски и миење раце.

Според последните податоци на СЗО во светот има 8, 33 милиони регистрирани случаи на заразени со вирусот, а од него починале 449.182 луѓе.

XS
SM
MD
LG