Достапни линкови

По 12 години во Мостар ќе има локални избори


лидерите на Партијата за демократска акција и на Хрватската демократска унија Бакир Изетбеговиќ и Драган, Мостар

Најголемите партии на Бошњаците и Хрватите во Босна и Херцеговина постигнаа договор за нов статут за Мостар, отворајќи го патот за првите локални избори што ќе се одржат во етнички поделениот град по 12 години. Договорот беше потпишан на лидерите на Партијата за демократска акција и на Хрватската демократска унија Бакир Изетбеговиќ и Драган Човиќ, по неколкунеделните преговори. На состанокот во Мостар присуствуваа американскиот амбасадор Ерик Нелсон, британскиот амбасадор Метју Филд и шефот на делегацијата на ЕУ во Босна, Јохан Сатлер.

Приведени премиерот на БиХ и уште две лица поради аферата со респиратори

Во Мостар, во југозападна Босна, не се одржани локални избори од 2008 година, поради неисполнувањето на властите за спроведување на пресудата за 2010 година од страна на Уставниот суд на земјата, во која се вели дека структурата за поделба на моќта на Мостар е неуставна и е потребна реформа. Мостар, со население од над 100,000 луѓе, е поделено со претежно католички босански Хрвати на запад и главно муслимански Бошњаци на исток. Босанските Хрвати и муслиманите беа сојузници против етничките Срби за време на поголемиот дел од војната во Босна, во периодот1992-95 година, но двете заедници водеа и жестоки битки над Мостар и во други области.

XS
SM
MD
LG