Достапни линкови

Денеска завршува вонредната состојба, договор за избори се уште нема


Лидерска средба во вила Водно

Вечерва завршува вонредната состојба, што беше воведена од страна на претседателот Стево Пендаровски заради состојбата со епидемијата на ковид-19 во земјава. Тој на вчерашното обраќање пред јавноста рече дека нема да ја продолжи вонредната состојба, но дека има можност да ја преиначи одлуката за вонредната состојба и таа да биде продолжена уште неколку дена со цел да се дојде до меѓупартсики консензус за терминот на изборите.

Лидерите на двете најголеми партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на вчерашната средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски не постигнаа договор за датум за одржување на предвремени парламентарни избори. Заев и Мицкоски се договориле да продолжат да комуницираат околу датумот.

ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати од ковид-19.

Претседателот Пендаровски првата вонредна состојба ја прогласи на 18 март. Втората беше со времетраење од 30 дена, а третата и четвртата која истекува денеска се со времетраење од 14 дена.

XS
SM
MD
LG