Достапни линкови

Марш во Хонг Конг за одбележување на годишнината од антивладините протести


Учесници на денешниот марш во Хонг Конг

Стотици луѓе маршираа низ улиците во Хонг Конг за одбележување на годишнината од почетокот на антивладиното движење во државата. Тие извикуваа пароли како „Независност на Хонг Конг, единствениот излез“ и „Борба до крај“. Демонстрантите, исто така, се собрале и во трговските центри за време на ручекот, држејќи транспаренти испишани со зборовите „Ослободи го Хонг Конг“. Полицијата предупреди дека може да употреби сила за да ги растера демонстрантите и им порача дека се соочуваат со затвор до пет години. Полицијата уапсила неколку демонстранти.

На 9 јуни 2019 година, милион луѓе маршираа низ улиците на Хонг Конг против нацрт-законот за екстрадиција што ќе им овозможи на властите да испраќаат луѓе во другите делови на Кина на судење во судовите кои се контролирани од Комунистичката партија.

Реакции за кинескиот закон со кој се загрозува статусот на Хонг Конг

Демонстрациите во голема мера се сметаат за почеток на антивладините протести кои траеја со месеци. Главниот извршен директор на Хонг Конг, Кери Лам го суспендираше законот за екстрадиција. Но, ниту едно од четирите други барања на демонстрантите не е исполнето, вклучително и независна истрага за полициското насилство. Лам изјави денеска дека Хонг Конг не може да си дозволи да толерира повеќе од „хаосот“ што го доживеал во последните 12 месеци.

XS
SM
MD
LG