Достапни линкови

Ердоган најави нова ера во односите со САД во врска со Либија


Илустрација - Припадник на Либиската национална армија покрај турски тенк на кој е залепен постер со ликот на Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се приближува нова ера меѓу Соединетите Држави и Турција околу решавањето на ситуацијата во Либија.

„Може да започне нова ера во билатералните односи за процесот на транзиција во Либија“, изјави тој за националната телевизија ТРТ по телефонскиот разговор со американскиот колега Доналд Трамп.

Ердоган по телефонскиот повик рече дека може да започне нова ера меѓу Турција и Соединетите Држави во врска со транзицискиот процес во Либија

XS
SM
MD
LG