Достапни линкови

СЗО бара внимателност, пандемијата се уште е во пораст


Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус

Светската здравствена организацијата на денешната прес конференција во Женева побара од земјите да продолжат со напорите за ставање под контрола на коронавирусот наведувајќи дека пандемијата глобално се влошува, а дека пикот во централна Америка не е достигнат.

„Повеќе од 136 000 случаи се пријавени во неделата, што е најмногу во еден ден“ рече генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус.

Бразил во моментот е една од најзагрозените држави од коронавирусот и се наоѓа на второ место по потврдени случаи, зад Соединетите Американски Држави, а бројот на смртни случаи минатата недела во таа земја ја надмина Италија. Повеќе од седум милиони луѓе во моментов се заразени во светот со коронавирусот, а повеќе од 400 000 досега починаа.

XS
SM
MD
LG