Достапни линкови

Османи барал лидерска - Ќе стаса нацрт-рамката за преговори со ЕУ


Бујар Османи

Во наредните денови Европската комисија се очекува да ја објави првата нацрт-верзија на рамката за преговори со Македонија, по што ќе се случи усогласување на позициите на ЕУ, изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната прес-конференција.

Тој информираше дека веќе иницирал состанок на лидерите на партиите со претседателот на државата, со цел земјата да се подготви за почеток на преговорите со ЕУ и изградба на заедничка политичка позиција.

„Барањето за лидерска средба не е поврзано со конкретно прашање туку да се постигне еден консензус за позициите на земјата кои тој ќе треба да ги претстави на првата меѓувладина конференција“, рече Османи.

XS
SM
MD
LG