Достапни линкови

Бајден го обвини Трамп дека ги претворил САД во бојно поле


Демократскиот кандидат за претседател на САД Џозеф Бајден

Демократскиот кандидат за претседател на САД Џозеф Бајден го обвини претседателот Доналд Трамп дека ја претворил земјата „во бојно поле“ и вети дека ќе стори сé за да „ги залечи расистичките рани“ доколку победи на изборите закажани за ноември. Смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд пред една недела во Минеаполис претставува „електричен шок за нашата земја и за сите нас“, рече Бајден во говорот во Филаделфија. Ова е прв пат од средината на март, Бајден (77) да ја напушти својата држава Делавер каде што беше ставен во карантин поради епидемија на коронавирусот.

Трамп ги мобилизира сите федерални ресурси за немирите

„Трамп верува дека поделбите ќе му помогнат да победи на претседателските избори“, изјави Бајден, кој според анкетите е пред Трамп. Иако голем број мнозинство во Конгресот ја осудуваат смртта на Флојд, таквата брза акција на Конгресот се чини тешка бидејќи Конгресот е длабоко поделен, меѓу демократите кои го водат Претставничкиот дом и републиканците што го водат Сенатот.

XS
SM
MD
LG