Достапни линкови

Од денеска во Црна Гора не можат да влегуваат македонски граѓани


Подгорица, аеродром

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на држави чии граѓани можат да влезат во Црна Гора од денеска, прецизирајќи дека станува збор за 131 земја. На списоците не се повеќе Северна Македонија и Ирска каде што стапката е зголемена на 25 пациенти на 100.000 жители.

„Ако сите успеавме да останеме трпеливи и заштедени толку долго, сигурни сме дека во наредните неколку дена или недели, сè додека одредени земји ќе треба да ги исполнат нашите критериуми, нема да биде поголем труд или жртва што сите ќе ја направиме заедно од двете страни на границата“, објави црногорскиот институт.

Тестови и „туристички меури“ за спас на туризмот

Националното координативно тело за заразни болести донесе одлука од денеска, 1 јуни, Црна Гора да ги отвори сите патни гранични премини кон соседните земји, кои беа затворени како дел од мерките против ширењето на коронавирусот.

XS
SM
MD
LG