Достапни линкови

Рекорден дневен број на починати од Ковид-19 во Русија


Во Русија во последните 24 часа од коронавирус починале 232 луѓе и тоа е најголем број забележан досега. Со ова, вкупниот број на починати достигна 4.374 луѓе, соопшти Оперативниот штаб за борба против ширење на вирусот.

За време на изминатите денови 76 луѓе починале во Москва, 50 во Дагестан, 20 во Подмосковље и 11 во Санкт Петербург. Претходниот ден бројот на заболени од вирусот во Русија се зголемил за 8.872 во 84 региони, вкупно 387.623 во 85 региони. Од тој број кај 3.380 пациенти немало клинички симптоми на болеста.

XS
SM
MD
LG