Достапни линкови

Иранскиот претседател за построго казнување на „убиствата од чест“


Претседателот на Иран Хасан Рохани

Претседателот на Иран Хасан Рохани денеска побара од владата да го забрза воведувањето на построги казни за „убиствата од чест“. Јавноста во Иран е шокирана од тоа што татко ја уби својата 14-годишна ќерка, зашто побегнала со нејзиниот 34-годишен љубовник, но полицијата ја нашла и ја вратила дома, иако рекла дека се плаши од татко ѝ. Таткото е притворен и се соочува со 10 години затвор.

Предлозите за заострување на казните за таквите дела со години се префрлаат од едно на друго надлежно тело, анализира новинската агенција Асошиејтед прес и наведува дека тамошните медиуми повремено известуваат за „убиствата од чест“, но дека сепак малку се знае за тоа. Затоа не е познато колку жени и девојчиња се жртви на убиство од своите роднини поради кршење на конзервативните исламски норми за љубовта и бракот.

Според закон, Иранките може да се мажат кога ќе навршат 13 години, а во просек стапуваат во брак на 23 години.

XS
SM
MD
LG