Достапни линкови

ФБИ: Нападот врз базата во Тексас „поврзан со тероризам“


илустрација

Американската Федерална полиција, ФБИ, соопшти дека нападот во четвртокот врз поморската база во Тексас е „поврзан со тероризам“. Во базата во близина на градот Корпус Кристи, една жена - морнар е повредена, а вооруженот напаѓач убиен. Нападот врз базата на американската морнарица започна рано во четвртокот кога напаѓачот се обидел да ја пробие портата на базата со возило и пукал кон обезбедувањето.

Русија се противи на повлекувањето на САД од „Отворено небо“

Еден член на обезбедувањето, иако бил погоден, успеал да ја активира безбедносна бариера и да го спречи возилото да влезе во базата. Мажот кој излегол од возилото бил убиен во размена на оган со обезбедувањето, соопштија официјалните лица. Иследниците проверуваат дали друго лице е поврзано со напаѓачот

XS
SM
MD
LG