Достапни линкови

Борел со осуда до Иран за заканата против Израел


Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел денеска ја осуди заканата против Израел од врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хаменеи, како закана за светскиот мир.

„Најсилно го осудувам повикот на иранскиот врховен лидер да се бори против Израел. Ова е закана за меѓународниот мир и безбедност. Безбедноста на Израел е од огромно значење и ЕУ ќе застане на нејзина страна“, напиша Борел на Твитер.

Тој одговори на коментарите од Хаменеи објавени на Твитер на персиски, англиски и арапски јазик.

„Елиминацијата на ционистичкиот режим не значи елиминација на Евреите. Ние не сме против Евреите“, напиша Хаменеи, објаснувајќи дека тоа што сакал да каже е да ги „протера силеџиите како Нетанјаху“.

Набргу потоа Хаменеи додаде: „Ние ќе ја поддржуваме и помагаме било која нација или која било група насекаде што се спротивставува и се бори против ционистичкиот режим и не се двоумеме да го кажеме ова“.

Коментарот го осуди и државниот секретар на САД, Мајк Помпео, и предизвика спротивставување од Нетанјаху.

„Тој треба да знае дека секој режим што го загрозува Израел, ќе се најде во слична опасност“, напиша Нетанјаху на својата официјална храна за Твитер.


XS
SM
MD
LG