Достапни линкови

Инаугуриран новиот претседател на Нагорно Карабах


Араик Харутиунијан

Араик Харутиунијан положи заклетва на функцијата, претседател на Нагорно Карабах, кој е отцепен регион од Азербејџан. Инаугурацијата се одржа во градот Шуши и на неа присуствуваше ерменска делегација предводена од премиерот Никол Пашинијан.

Харутиунијан кој беше премиер на спорниот регион победи на изборите на 14 април. Нагорно Карабах беше завземено од сепаратистите поддржани од Ерменија и прогласи независност и покрај конфликтот 1988-94 година во кој загинаа околу 30 илјади луѓе, а беа раселени илјадници. Назависноста на регионот не е признаена од ниту една земја.


XS
SM
MD
LG