Достапни линкови

Расте негодувањето кај лекарите и малите бизнисмени во Русија


Алексеј Навални

Руските граѓани изразуваат се поголемо негодувањебидејќи се незадоволни од ширењето на коронавирусот и борбата на државата против инфекцијата. Тука главно станува збор за лекари и сопственици на мали бизниси, изјави за Радио Слободна Европа еден од највлијателните активисти на опозицијата Алексеј Навални. Степенот на протестна активност кај граѓаните е „веројатно еден од највисоките во последниве времиња“, вели Навални кој е основач на Фондацијата Антикорупциска. „Ваквиот бес сега расте меѓу оние што порано не негодуваа. Тоа се лекари, претставници на мал бизнис и обични луѓе кои сега се без приход“, рече тој.

Рекорден број починати од Ковид-19 во Русија

Русија е тешко погодена од коронавирусот со повеќе од 300.000 регистрирани случаи, предизвикувајќи огромен притисок врз системот за недоволно финансирање. Покрај тоа, сопствениците на мали бизниси се на работ на банкрот, додека невработените лица се соочуваат со криза со пари. Сепак, владата е бавна да искористи повеќе од 160 милијарди долари што ги заштеди со текот на годините во држаниот фонд за кој Навални и неговиот тим велат дека треба да бидат достапни за граѓаните и малите бизниси.

XS
SM
MD
LG