Достапни линкови

Сменет таџикистанскиот министер за здравство по првите случаи од коронавирус


Таџикистанскиот претседател Емомали Рамон

Таџикистанскиот претседател Емомали Рамон го замени министерот за здравство Насим Олимзода само пет дена откако земјата ги регистрираше првите официјални случаи на коронавирус. Рамон изјави дека ги потпишал уредбите и Олимзода сега е на друго работно место, а на неговата функција го назначил Џамолидин Абдулозода.

Министерството за здравство соопшти дека бројот на случаи на коронавирус во земјата е 293, вклучувајќи и пет смртни случаи. Таџикистан тврдеше дека нема заболени, а пред шест дена беа забележани првите 15 случаи.


XS
SM
MD
LG