Достапни линкови

Уставен суд в среда ќе решава дали ќе има постапка за Собранието


Уставен суд на седница

В среда по седницата на Уставниот суд, ќе имаме работен состанок на кој судиите ќе заземе став дали да ја прифатиме иницијативата и под службена должност да поведеме постапка за распуштањето на Собранието и распишувањето на изборите, изјави за претседателот на Уставниот суд Сали Мурати за ТВ 24.

Собранието се активира - состојбата се комплицира

Тој не сакаше да прејудицира каква ќе биде одлуката, вели дека дали ќе се поведе постапка, ќе зависи од мнозинството судии. “Ќе разговараме и анализираме и на крајот ќе гласаме”, рече Мурати.

XS
SM
MD
LG