Достапни линкови

Во Франција прв случај на мачка заразена со корона


илустрација

Франција го пријави првиот случај на мачка заразена со коронавирус, најверојатно, заразен од сопственикот, соопшти парискиот Институт за ветеринарство, кој претходно препорача заразените сопственици да одржуваат физичко растојание со своите миленици, пренесе АФП.

Ветеринарниот институт тестирал десетина мачки чии сопственици биле заразени во поширокото подрачје во Париз. Еден од овие тестови за мачки е позитивен, а мачката има респираторни и дигестивни проблеми.

„Според сегашните научни сознанија, мачките не можат лесно да се заразат со коронавирус дури и кога нивните сопственици се заразени“, велат од Институтот, потсетувајќи дека само четири мачки се заразени ширум светот.

Многу истражувачи проценуваат дека засега не постојат сознанија дека миленичињата се можни преносители на вирусот кај луѓето или другите животни. Сепак, на сопствениците на миленичиња им се советува да не ги пуштаат надвор, така што животните ќе избегнуваат контакт со други лица и животни. Се препорачува физичко растојание со домашни миленици, исто како и со луѓе.

XS
SM
MD
LG