Достапни линкови

Туск не поддржува „гласање по пошта“ на изборите во Полска


Лидерот на Европската народна партија и поранешен полски премиер, Доналд Туск, изјави дека тој нема да гласа на најавените избори за претседател во Полска, бидејќи, како што рече, набрзина спроведеното поштенско гласање ќе биде неуставно и неизвесно.

„Според мое мислење, не треба да гласаме на гласањето по пошта“, рече Туск, додавајќи дека намерно избегнува да го употреби терминот „избори“.

Претседателските избори во Полска треба да се одржат на 10-ти мај. Со оглед на пандемијата, владејачката партија Закон и правда предложи да се гласа по пошта, а опозицијата бараше да ги одложи изборите.

XS
SM
MD
LG