Достапни линкови

Украинските пожарникари и натаму се борат со пожарите околу Чернобил


Украинските пожарникари и денеска продолжија да се борат со серија пожари кои настанаа во близина на одамна затворената нуклеарна централа во Чернобил. Станува збор за пожари кои избувнаа пред еден месец. Државната служба за вонредни состојби соопшти дека пожарникари се уште се обидуваат да ги изгаснат пожарите кои беснеат во шумската околина на централата.

„Главните напори се насочени на локализација на два пожари во шумата“ соопшти службата и додаде дека зрачењето во областа не ги наминува дозволените нивоа.

Украинските служби велат дека до сега неколку пати ги гаснат пожарите, но се појавуваат нови во областа. Полицијата соопшти дека до сега се приведени две осомничени лица за подметнување на првиот пожар кој избувна на 3 април.

Областа беше испразнета во април 1986 година по нуклеарната катастрофа во Чернобил. Вчера беа одбележани 28 години по експлозијата во централата Чернобил, од која последици почуствува цела Европа, Русија и Белорусија од зголемената радијација.

XS
SM
MD
LG