Достапни линкови

Влада: Немаше ни владина седница, а камо ли кавга за 1 Мај


Влада на Република Северна Македонија

Ја информираме јавноста дека Владата денеска не одржува седница, ниту пак таква седница е закажана за денеска, ниту пак имало било каква „жестока расправа", ниту постои било каков план за дополнително заострување на мерките.

Ова се вели во демантот од Владата, по објавата во дел од медиумите дека „на денешната владина седница имало жестока расправа откако на ставот на владата да има продолжен полициски час за 1 мај, се спротивставил министерот за внатрешни работи од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Наќе Чулев“.

„Ги информираме граѓаните дека Владата ќе продолжи со концептот мерки кои беа воведени пред неколку дена, а кој се темели на помали рестрикции на движењето, но со задолжително носење заштита на лицето, држење дистанца и негрупирање. Владата при носењето на мерките се води пред се од препораките на епидемиолозите и исклучиво со цел заштита на здравјето на населението. Одлуките за ограничувањата на движењата за претстојниот викенд ќе бидат донесени на првата следна владина седница, штом истата биде закажана. Владата бара од сите веб портали и медиуми кои ја објавиле дезинформацијата да ги повлечат лажните вести и да го објават овој демант“, стои во реакцијата од Владата.

Пред објавата на владиниот демант, министерот Чулев, на својот официјален фејсбук профил, објави дека до Координативниот кризен штаб во Владата предложил за претстојниот продолжен викенд за 1-ви Мај да нема продолжен полициски час, како што беше за велигденските празници, туку тоа да биде како изминатиот викенд - од сабота од 15 часот до 5 часот наутро во понеделник.

XS
SM
MD
LG