Достапни линкови

Самопрогласената отцепена грузиска република Абхазија доби нов претседател


Аслан Бзанија на свечената инагурација

Самопрогласената отцепена грузиска република Абхазија денеска доби нов претседател откако победникот на изборите Аслан Бзанија даде заклетва со која стартува неговиот петгодишен мандат. На свечената церемонија за инагурација новиот претседател вети дека ќе работи на поблиска соработка со Русија. Москва ги призна отцепените региони Абхазија и Јужна Осетија како независни нации пткако Русија и Грузија водеа кратка војна во август 2008-мата година.Кратката војна однесе стотина животи, а десетици илјади луѓе ги напуштија нивните домови.

Лидерот на Абхазија поднесе оставка

Од стартот на 90-тите години, Грузија одржуваше кршливо примирје со двата сепаратистички региона, Јужна Осетија и Абхазија, кои де факто се независни со руска воена поддршка.

Но, тензиите се зголемија во 2008 година, кога Грузија ја најави можноста за влез во НАТО.

XS
SM
MD
LG