Достапни линкови

Иран успешно го лансирал својот прв воен сателит


Иранска лансирна рампа за ракети

Иран денеска објави дека успешно го лансирал својот прв воен сателит. Иранската револуционерна гарда објави дека сателитот бил лансиран во орбитата од Големата пустина во централниот дел на земјата. Иран во последните неколку месеци имаше неколку неуспешни обиди за лансирање.

Иран и Сирија ги критикуваат САД што не ги укина санкциите и покрај коронавирусот

САД тврдат дека Иран со неговите обиди за лансирање сателит ја крши резолуцијата на Обединетите нации, во која се повикува Техеран да не презема активности со балистички ракети способни да носат нуклеарно оружје.

XS
SM
MD
LG