Достапни линкови

Во лабораторија во МАНУ дневно по 100 теста за коронавирус


Зградата на МАНУ

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека започнува со работа лабораторијата во Македонската академија на науките и уметностите. Според него, лабораторијата има капацитет од 100 тестови дневно за Ковид-19, а ќе биде наменета за сите анализи кои со соодветен транспорт во текот на денот ќе стигнат од сите болници од државата, а вечерта ќе бидат познати сите резултати.

Филипче најави скратување на полицискиот час

„Имајќи го предвид капацитетот, просекот на пациенти кои се јавуваа во другите болници, сметам дека практично времето на чекање на резултат ќе биде не повеќе од еден ден со активирање на оваа лабораторија,“ додаде Филипче.

XS
SM
MD
LG