Достапни линкови

Антивладини протести во Чиле, уапсени 14 лица


Антивладините протести во Чиле во ноември, минатата година.

Полицијата уапсила 14 лица на антивладините протести во Сантијаго, Чиле. Протестите започнаа во октомври минатата година по зголемувањето на цените на билетот за метро возење. Но, ширењето на коронавирусот и мерките за негово спречување ги замолчија масите.

Полицијата соопшти дека апсењата биле оправдани бидејќи се забранети собири на јавни места. Здравствените власти забранија собири на повеќе од 50 лица, а навечер има и полициски час. Претседателот на Чиле, Себастијан Пинера беше цел на критики на почетокот на април кога објави фотографии на празен плоштад во услови на строги мерки.

XS
SM
MD
LG