Достапни линкови

Во Русија рекорден број заболени, Путин смирува - ситуацијата е под контрола


Расте бројот на дијагностицирани со Ковид -19 во Русија. Само во последните 24 часа се откриени повеќе од 6000 нови заразени, што е за 16,5 отсто повеќе од претходниот ден.

Досега се потврдени 42.853 случаи на заразени со Ковид -19, со што Русија се наоѓа на 10-тото место во светот.

Во изминатите 24 часа во земјата починале 48 луѓе од коронавирусот, а 3.291 луѓе досега оздравеле.

Најмногу заболени во изминатите 24 часа има во Москва.

Рускиот претседател Владимир Путин вели дека ја држат ситуацијата под контрола.

Како мерки за спречување на ширењето на вирусот во Русија цел април е прогласен за неработен, а во многу региони е воведен режим на самоизолација.

XS
SM
MD
LG