Достапни линкови

Вести

Во Русија рекорден број заболени, Путин смирува - ситуацијата е под контрола

Расте бројот на дијагностицирани со Ковид -19 во Русија. Само во последните 24 часа се откриени повеќе од 6000 нови заразени, што е за 16,5 отсто повеќе од претходниот ден.

Досега се потврдени 42.853 случаи на заразени со Ковид -19, со што Русија се наоѓа на 10-тото место во светот.

Во изминатите 24 часа во земјата починале 48 луѓе од коронавирусот, а 3.291 луѓе досега оздравеле.

Најмногу заболени во изминатите 24 часа има во Москва.

Рускиот претседател Владимир Путин вели дека ја држат ситуацијата под контрола.

Како мерки за спречување на ширењето на вирусот во Русија цел април е прогласен за неработен, а во многу региони е воведен режим на самоизолација.

види ги сите денешни вести

Сиљановска-Дафкова: Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем

Претседателката на Република Северна Македонија Гордана Сиљановска-Давкова
Претседателката на Република Северна Македонија Гордана Сиљановска-Давкова

Претседателката на Република Северна Македонија Гордана Сиљановска-Дафкова вели дека кон војната во Украина треба да се однесуваме не како кон украински проблем, туку како европски и светски проблем.

- Неподелени беа мислењата дека дијалогот е здрава работа, дека мировната конференција навистина и покрај многуте учесници дојде до единствени сознанија. Најчесто се повикувавме сите на Повелбата на Обединетите нации, најчесто се повикувавме сите на мировните решенија, изјавила претседателката Сиљановска-Дафкова, соопштија од нејзиниот Кабинет.

Таа ова го изјави пред почетокот на денешната пленарна сесија на Самитот за мир во Украина, што се одржува во Бургеншток на езерото Луцерн во Швајцарија, на која треба да има свое обраќање.

Заблагодарувајќи се на Швајцарската Конфедерација за организирањето на Самитот, таа информирала дека остварила куси средби со претседателката на Швајцарската Конфедерација, Виола Амхерд, потпретседателката на Соединетите Американски Држави, Камала Харис, со германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

Учествувала и на панелот за безбедноста, односно опасноста по безбедноста за храната, од што како што кажа и ние сме засегнати.

Самитот од 15 до 16 јуни е кулминација на неколку состаноци на светските лидери и нивните советници во изминатите 19 месеци. Зеленски првпат ја претстави својата мировна формула виртуелно на состанокот на Групата 20 одржан во Индонезија во ноември 2022 година. Потоа следеа четири состаноци на советници за национална безбедност.

Москва не беше поканета да присуствува на собирот што украинските власти го нарекоа како мировен самит. Дури и пред изјавите на Путин на 14 јуни во Министерството за надворешни работи во Москва, руските власти го отфрлија настанот како залуден.

Иран ја прекори Г7 за изјавата за ескалација на нуклеарната програма

Нова подземна нуклеарнa постројка на Иран
Нова подземна нуклеарнa постројка на Иран

Иран ја повика Групата седум (Г7) на 16 јуни да се дистанцира од „деструктивните политики од минатото“, рече портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Насер Канаани, осврнувајќи се на изјавата на Г7 со која се осудува неодамнешната ескалација на иранската нуклеарна програма.

На 14 јуни, Г7 го предупреди Иран да не ја унапредува својата програма за нуклеарно збогатување и рече дека ќе биде подготвен да спроведе нови мерки доколку Техеран и пренесе балистички ракети на Русија.

„Секој обид да се поврзе војната во Украина со билатералната соработка меѓу Иран и Русија е чин со само пристрасни политички цели“, рече Канаани.

Организацијата за атомска енергија на Обединетите нации соопшти дека земјата ги проширува своите нуклеарни капацитети.

Тројца сојузници рекоа дека потезите на Иран го поткопуваат историскиот нуклеарен договор од 2015 година, откако Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во четвртокот соопшти дека земјата ги зајакнува капацитетите за збогатување на две локации.

„Овие мерки уште еднаш ќе ги зголемат залихите на збогатен ураниум и капацитетот за збогатување на Иран, чии нивоа веќе ги надминаа границите утврдени со договорот од 2015 година“, се вели во заедничката изјава на министерствата за надворешни работи на Франција, Германија и Велика Британија.

Осудата дојде повеќе од една недела откако земјите поднесоа резолуција на состанокот на одборот на гувернери на МААЕ, во која се критикуваше недостатокот на соработка на Техеран со нуклеарните чувари, што е прв таков потег од ноември 2022 година.

ЕУ разгледува визни ограничувања за законот за „странски агенти“ на Грузија

Грузија, Протест за Закон за странски агенти, илустрација
Грузија, Протест за Закон за странски агенти, илустрација

Европската унија (ЕУ) ќе ја разгледа можноста за повторно воведување визен режим за Грузијците, според објавениот документ, како одговор на широко критикуваниот закон за „странски агенти“ усвоен од парламентот и покрај уличните протести и меѓународните предупредувања.

Покрај суспендирањето на безвизниот режим на ЕУ, кој е во сила од 2017 година, документот, кој го виде Радио Слободна Европа (РСЕ), исто така повикува на разгледување на санкции против највисоките грузиски владини претставници, суспензија на финансиската помош и други мерки. .

РСЕ не можеше веднаш да добие коментар од грузиските владини претставници.

Грузискиот парламент, кој е под контрола на партијата Грузиски сон, минатиот месец даде конечно одобрување на таканаречениот закон за „странски агенти“, со што го отфрли ветото на претседателот Саломе Зурабишвили.

Законот налага невладините организации и медиумските групи кои добиваат најмалку 20 отсто од своите средства надвор од државата да се регистрираат како организации кои „ги следат интересите на странска сила“.

Прекршувањето на законот може да резултира со парични казни над 9.000 американски долари.

Законот е направен по модел на сличен во Русија, кој првично беше усвоен во 2012 година, а постепено се проширува и заострува за да вклучи граѓански групи, активисти за човекови права, медиумски организации и други. Законот принуди затворање на десетици организации и поединци во Русија, а активистите и новинарите ги принуди да ја напуштат земјата.

РСЕ, како и ТВ-мрежата на руски јазик Current Time и одредени делови од уредничките служби на Радио Слободна Европа беа прогласени од руското Министерство за правда за странски агенти во 2017 година. РСЕ ја затвори својата канцеларија во Москва во 2022 година.

Во Грузија, пратениците го усвоија законот и покрај се поострите предупредувања од ЕУ и САД.

Руската полиција ги ликвидира затворениците и стави крај на заложничката драма

Илустрација
Илустрација

Заложничката драма во притворниот центар во јужна Русија заврши откако руските безбедносни сили „влетаа“ во затворот, објавија руските државни медиуми на 16 јуни.

Заложниците во Ростов на Дон не се повредени, пренесе РИА Новости, повикувајќи се на Руската Федерална затворска служба. Се вели дека киднаперите биле „ликвидирани“, додека други локални вести објавија дека „некои од заробениците биле убиени“.

Шест затвореници, наводно, зеле двајца чувари како заложници во притворен центар во Ростовската област, барајќи автомобил и слободен премин. Тие беа обвинети за терористички активности, а некои беа наводно поврзани со екстремистичката група „Исламска држава“ (ИСИЛ).

Државната агенција ТАСС јави, повикувајќи се на неименувани полициски извори, дека киднаперите биле вооружени со ножеви, палки и секири.

Медиумите објавија дека тие потоа излегле во централниот двор со заложниците.

Претходно агенциите јавија дека центарот на Ростов е опколен а беше блокирана улицата „Красноармејскаја“, каде што се наоѓа истражниот затвор.

Според активистката за човекови права, член на Советот за човекови права Ева Меркачева, акцијата била добро испланирана и подготвена: напаѓачите комуницирале меѓу себе во истражниот затвор и контактирале со раководството во дивината, смета Меркачева.

Бројот на жени кои имаат осигурување, а немаат гинеколог се искачи на 260 илјади

Гинеколошки стол, илустрација
Гинеколошки стол, илустрација

Жени кои немаат избрано матичен гинеколог, а имаат здравствено осигурување, според годишниот извештај на Фондот за здравствено осигурување е околу 260.000, а бројот на оние без здравствено осигурување и без избран матичен гинеколог, околу 134.000 лица.

Доколку се земе предвид дека во земјава 50,4 отсто од активното попишано население се женски лица, тогаш процентот на жени со здравствено осигурување, а без избран матичен гинеколог, изнесува околу 28 проценти.

Професор доктор Глигор Тофоски, претседател на Македонската асоцијација на гинеколози и опстетричари (МАГО) во изјава за МИА потврди дека слични бројки има и во спроведените анкети од Асоцијацијата.

„Само 33 проценти од анкетираните жени во неколку општини од нашата држава, практикуваат редовни гинеколошки прегледи на една година. Повеќе од 30 отсто не го посетиле својот матичен гинеколог подолго од три години, а дури 25 проценти немаат избрано свој матичен гинеколог, делумно заради тоа што во општините каде живеат немаат достапен матичен гинеколог, или истиот заминал во пензија/починал и оттогаш не побарале нов, а делумно и заради стравот, незаинтересираноста и неинформираноста за значењето на редовните гинеколошки прегледи, подвлече тој за МИА.

Шуто Оризари доби гинеколог, но снемува пациентки
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Според податоците на ФЗО има недостиг и на гинеколози. Во текот на 2023 година, регистрирани се вкупно 161 гинеколог. Во споредба со претходната година, бројот на гинеколози е зголемен за двајца лекари.

Најголем број гинеколози има во Скопскиот регион - 56 лекари, додека најмал е бројот во Североисточниот регион со 12 гинеколози. Во 2023 година склучени се вкупно 142 договори во примарната здравствена заштита за гинекологија.

Споредувајќи ги со бројот на осигуренички, на секои 10 илјади жени склучени се 1,54 договори со гинеколог. Општината Шуто Оризари со години е најкритична и немаше гинеколог, во моментов работи само еден, а бројот на жени во репродуктивен период е околу 8.000, според достапните податоци.

Израел најави дневна пауза во испораката на помош за Газа

Палестина/Израел, конфликт (илустрација)
Палестина/Израел, конфликт (илустрација)

Израелската војска во неделата соопшти дека ќе ги „паузира“ секојдневните борби околу јужниот правец на Газа за да ја олесни испораката на помош, по неколкумесечните предупредувања за глад на опколената палестинска територија.

Најавата за „локална, тактичка пауза во воените активности“ во областа Рафах дојде на 16 јуни, еден ден откако осум израелски војници загинаа во експлозија во близина на градот на крајниот југ, пишува АФП.

Уште тројца војници загинаа во други области, што е една од најголемите загуби за израелската армија во војната против Хамас, која Соединетите Американски Држави и Европската Унија, меѓу другите, ја прогласија за терористичка организација.

Агенциите на Обединетите нации и хуманитарните групи постојано алармираат поради големиот недостиг на храна и други основни потреби во Појасот Газа, влошен со ограничувањата за копнениот пристап и затворањето на клучниот премин Рафах со Египет откако израелските сили го зазедоа на почетокот на мај.

Израел долго време ги бранеше своите напори да стигне помош во Газа, вклучително и преку границата Керем Шалом во близина на Рафах, обвинувајќи ги милитантите за ограбување на резерви и хуманитарни работници со тоа што не ги дистрибуирале до цивилите.

„Локална, тактичка пауза во воените активности за хуманитарни цели ќе се одржува од 20:00 (7 по средноевропско време) до 19:00 часот (18 по средноевропско време) секој ден до понатамошно известување по патот што води од преминот Керем Шалом до Пут Салах ал. - Дин, а потоа кон север“, се вели во военото соопштение.

Мапата што ја објави армијата ја покажа хуманитарната рута која се протега до европската болница Рафа, на десетина километри од Керем Шалом.

Дописниците на АФП во Газа јавија дека нема извештаи за напади, гранатирање или борби во неделата наутро, иако армијата во соопштението нагласи дека „нема прекин на непријателствата во јужниот дел на Појасот Газа“.

Одлуката, за која војската рече дека е веќе донесена, е дел од напорите за „зголемување на количината на хуманитарна помош што влегува во Појасот Газа“ по разговорите со ОН и други организации, се вели во извештајот.

Соопштението дојде во пресрет на муслиманскиот празник Курбан Бајрам.

Соединетите Држави, кои вршеа притисок врз блискиот сојузник Израел, како и Хамас да се согласат на планот за прекин на огнот што го предложи американскиот претседател Џо Бајден, во петокот воведоа санкции врз екстремистичката израелска група поради блокирање и напад на хуманитарни конвои за Газа.

Зеленски се надева дека мировната конференција ќе го зголеми притисокот врз Москва

ШВАЈЦАРИЈА - Претседателот на Украина Володимир Зеленски и претседателката на Швајцарија Виола Амхерд. Мировен самит. Бургеншток, 15 јуни 2024 година
ШВАЈЦАРИЈА - Претседателот на Украина Володимир Зеленски и претседателката на Швајцарија Виола Амхерд. Мировен самит. Бургеншток, 15 јуни 2024 година

Украинскиот претседател Володимиз Зеленски го поздрави собирот на светските лидери во Швајцарија, повикан да се најде начин да се стави крај на руската инвазија на неговата земја, стара повеќе од 2 години, иако отсуството на руски и кинески претставници ги намали изгледите за голем пробив.

Зеленски им рече на новинарите дека претставници од 101 земја успеале да му ја вратитат на светот идејата дека заедничките напори можат да ја запрат војната и да воспостават праведен мир.

„Лидерите и раководството на секоја нација ни се подеднакво важни. И сè што ќе биде договорено на самитот денес ќе биде дел од процесот на создавање на мир кој ни е потребен на сите. Верувам дека на самитот ќе бидеме сведоци на изработка на историјата овде “, рече Зеленски, придружуван од швајцарската претседателка Виола Амхерд, во забелешките на 15 јуни отворање на разговорите.

Еден ден претходно, рускиот претседател Владимир Путин рече дека ќе стави крај на војната доколку Киев се откаже од амбициите за НАТО и ги предаде сите четири провинции за кои има право на Москва.

Предлогот, кој Киев го нарече „манипулативен“, „апсурден“ и еднаков на предавање, ја сигнализира решеноста на Путин да го продолжи конфликтот, фрлајќи дополнителна сенка врз состанокот.

Потпретседателката на САД Камала Харис и лидерите на Франција, Германија, Канада, Италија, Британија и Јапонија се меѓу присутните. Се очекува да се приклучат и Индија, Турција и Унгарија, кои одржуваат попријателски односи со Русија.

Самитот од 15 до 16 јуни е кулминација на неколку состаноци на светските лидери и нивните советници во изминатите 19 месеци. Зеленски првпат ја претстави својата мировна формула виртуелно на состанокот на Групата 20 одржан во Индонезија во ноември 2022 година. Потоа следеа четири состаноци на советници за национална безбедност.

Москва не беше поканета да присуствува на собирот што украинските власти го нарекоа како мировен самит. Дури и пред изјавите на Путин на 14 јуни во Министерството за надворешни работи во Москва, руските власти го отфрлија настанот како залуден.

Сеопфатната војна на Русија против Украина, започната во февруари 2022 година, не покажува знаци на намалување. И покрај страдањето, како што велат американските официјални лица, најмалку 350.000 убиени и ранети војници, руската војска продолжи да турка напред.

Минатиот месец, Русија започна офанзива од мали размери во северниот регион Харков, настојувајќи да ги протега вооружените и надмоќните сили на Украина преку линијата на фронтот долга околу 1.200 километри. Напорите се забавија, бидејќи Украина брзаше со нови единици во областа и ги засили позициите.

Американската потпретседателка најави 1,5 милијарди долари помош за Украина

Американската потпретседателка, Камала Харис
Американската потпретседателка, Камала Харис

На 15 јуни, американскиот потпретседател Камала Харис објави повеќе од 1,5 милијарди долари помош за енергетскиот сектор, хуманитарната помош и цивилната безбедност во Украина.

Харис, кој присуствува на дводневната мировна конференција за Украина во луксузниот планински хотелски комплекс Биргенсток во Швајцарија, рече дека помошта вклучува 500 милиони американски долари за нова енергетска помош.

Дополнително, веќе објавените 324 милиони долари од УСАИД, американската агенција за развој, ќе бидат пренасочени за одговор на итните енергетски потреби.

„Овие средства ќе овозможат поправка на енергетската инфраструктура оштетена од војната, ќе го зголемат производството на енергија и ќе ги поттикнат инвестициите во приватниот сектор, како и ќе ја заштитат енергетската инфраструктура“, рече Харис во изјавата за новиот пакет помош, кој доаѓа од УСАИД и Американскиот Стејт департмент вклучува и 379 милиони долари за хуманитарна помош.

Средствата се наменети за одговор на итните потреби на бегалците, внатрешно раселените лица и заедниците погодени од „бруталната руска агресија врз украинскиот народ“, се вели во соопштението.

Стејт департментот со поддршка на Конгресот ќе обезбеди дополнителни 300 милиони долари за украинската цивилна безбедност.

Парите ќе помогнат да се работи безбедно на линијата на фронтот за да им се помогне на цивилите цел на руските напади на Кремљ, да се заштити критичната инфраструктура и да се истражат повеќе од 120.000 случаи на воени злосторства и други злосторства кои се регистрирани, рече Харис.

Десетици светски лидери се собраа во швајцарскиот град Луцерн за да се обидат да најдат начин да се стави крај на повеќе од двегодишната војна во Украина, но отсуството на руски и кинески претставници ги затемни изгледите за голем напредок.

Еден ден пред отворањето на дводневниот самит на 15 јуни, рускиот претседател Владимир Путин го повика Киев да се откаже од амбициите за НАТО и да предаде четири провинции за кои Москва тврди дека тврди.

Предлогот, кој Киев го нарече „манипулативен“ и „апсурден“ и еднаков на предавање, ја сигнализира решеноста на Путин да продолжи со конфликтот, фрлајќи дополнителна сенка врз средбата.

Повеќе од 90 земји и меѓународни организации учествуваат на состаноците што се одржуваат во Швајцарија.

Швајцарија се согласи да биде домаќин на самитот по налог на украинскиот претседател Володимир Зеленски и се обидува да го отвори патот за идниот мировен процес во кој ќе биде вклучена Русија. Но, Москва не беше поканета да присуствува на собирот, кој украинските власти го прогласија за „самит на мирот“.

Олимпискиот комитет одобри 25 руски и белоруски спортисти за игрите во Париз

Илустрација
Илустрација

Управното тело на Олимпијадата на 15 јуни одобри 14 Руси и 11 Белоруси со неутрален статус да се натпреваруваат на игрите во Париз ова лето.

Спортистите се натпреваруваат во четири спорта: велосипедизам, гимнастика, кревање тегови и борење. Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) не дозволи ниту еден руски и белоруски спортист да се натпреварува во теквондо.

Откако првично ги забрани спортистите на двете земји од светските спортови по целосната инвазија на Русија на Украина во февруари 2022 година, МОК ги приспособи своите регулативи за да дозволи нивно учество под неутрален знаменце под строги услови и исклучувајќи ги тимските настани.

Летните игри започнуваат на 26 јули, а завршуваат на 11 август.

Претходно Националниот олимписки комитет на Украина го повика Меѓународниот олимписки комитет да го забрани учеството на три борачки од Русија и една од Белорусија на претстојните Олимписки игри во Париз поради нивната поддршка на руската агресија врз Украина.

Според украинскиот олимписки комитет, спортистките ја поддржуваат војната во Украина и руската диктатура, а исто така „не исполнуваат доволно критериуми за да добијат статус на индивидуален неутрален спортист“.

Франција, Германија и Велика Британија ги осудија најновите нуклеарни мерки на Иран

Илустрација
Илустрација

Франција, Германија и Велика Британија ги осудија „најновите мерки“ на Иран на 15 јуни, откако Организацијата за атомска енергија на Обединетите нации соопшти дека земјата ги проширува своите нуклеарни капацитети.

Тројца сојузници рекоа дека потезите на Иран го поткопуваат историскиот нуклеарен договор од 2015 година, откако Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во четвртокот соопшти дека земјата ги зајакнува капацитетите за збогатување на две локации.

„Овие мерки уште еднаш ќе ги зголемат залихите на збогатен ураниум и капацитетот за збогатување на Иран, чии нивоа веќе ги надминаа границите утврдени со договорот од 2015 година“, се вели во заедничката изјава на министерствата за надворешни работи на Франција, Германија и Велика Британија.

Осудата дојде повеќе од една недела откако земјите поднесоа резолуција на состанокот на одборот на гувернери на МААЕ, во која се критикуваше недостатокот на соработка на Техеран со нуклеарните чувари, што е прв таков потег од ноември 2022 година.

Иран ја осуди резолуцијата како „избрзана и немудра“.
Техеран негира дека сака да развие нуклеарно оружје, велејќи дека иранската атомска програма е за мирољубиви и цивилни цели.

Германија, Франција и Британија рекоа дека е неприфатливо Иран да ги претстави сопствените мерки како реакција на резолуцијата.

Тие ја повторија својата посветеност на дипломатско решение што ќе го спречи Техеран да развие нуклеарно оружје.

Според МААЕ, Иран е единствената држава без нуклеарно оружје која збогатува ураниум до високо ниво од 60 проценти - само помалку од степенот на оружје - додека продолжува да акумулира големи залихи ураниум.

МААЕ соопшти дека Техеран значително ја зајакнал својата нуклеарна програма и сега има доволно материјал за да изгради неколку атомски бомби.
Исламската Република постепено се откажа од своите обврски од договорот од 2015 година што го склучи со светските сили.

Договорот обезбеди ослободување од западните санкции во замена за ограничување на иранската нуклеарна програма.

Се распадна по едностраното повлекување на Соединетите држави под тогашниот претседател Доналд Трамп во 2018 година.

Напорите за заживување на договорот досега пропаднаа.
Исламската Република постепено се откажа од своите обврски од договорот од 2015 година што го склучи со светските сили.

Договорот обезбеди ослободување од западните санкции во замена за ограничување на иранската нуклеарна програма.

Се распадна по едностраното повлекување на Соединетите држави под тогашниот претседател Доналд Трамп во 2018 година.

Напорите за заживување на договорот досега пропаднаа.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG