Достапни линкови

Хрватска ги продолжува анти-корона мерките до 4 мај


Загреб

Хрватските власти денеска соопштија дека за уште 15 дена ги продолжуваат мерките во земјата со цел спречување на ширењето на коронавирусот. Власите во Хрватска велат дека сепак разгледуваат начини за олеснување на ограничувањата на движењето.

Пред еден месец Загреб ги затвори продавниците, баровите, рестораните, училиштата и јавниот превоз. Само продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи останаа отворени.

Министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ рече дека ограничувањата на земјата ќе продолжат до 4 мај. Тој рече дека владата размислува за мерки за заживување на економијата додека ги чува луѓето безбедни.

Во Хрватска се регистрирани повеќе од 1.800 случаи на заразени со Ковид -19, а 39 луѓе досега починале од заразата.

XS
SM
MD
LG