Достапни линкови

И Бил Гејтс го критикува Трамп поради СЗО


Бил Гејтс

На критиките од Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, за одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за прекин на финансирањето на Светската здравствена организација, се придружи и Бил Гејтс, основач на „Мајкрософт“ и еден од најголемите индивидуални финансиери на СЗО.

„Престанувањето на финансирањето на СЗО за време на овој вид здравствена криза е многу опасно. Нивната работа помага да се запре ширењето на вирусот и нема друга организација во светот што може да ја преземе нејзината улога. СЗО му е потребен на светот повеќе од кога и да било“, напиша Гејтс на Твитер.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, вчера изјави дека ѝ наложил на неговата администрација барем привремено да го прекине финансирањето на СЗО за нејзиното постапување со пандемијата на коронавирус.

XS
SM
MD
LG