Достапни линкови

Коронавирусот влезе во старски дом во Србија, уапсен директорот


Геронтолошкиот завод во Ниш

Директорот на Геронтолошкиот завод во српскиот град Ниш е уапсен денеска поради сомнение дека извршил тешко кривично дело против здравјето на луѓето кога се во прашање заразни болести. Во соопштението на Министерството за внатрешни работи се наведува дека акцијата за апсење ја извршиле полицајци во соработка со Безбедносно информативната агенција БИА и Вишото јавно обвинителство.

„Директорот на Геронтолошкиот завод во Ниш е уапсен поради тоа што не преземал соодветни мерки за заштита од ширењето на коронавирусот па во таа установа во моментов се заболени 140 корисници и четворица вработени“ се наведува во соопштението на српското МВР.

Инаку денеска во Србија беше регистриран најголем дневен пораст на потврдени заболени, 424 лица, со што вкупниот број се искачи на 4054 луѓе. Вкупниот број на починати,пак, изнесува 85 лица.

XS
SM
MD
LG