Достапни линкови

Амнести Интернешнл: Во Иран убиени 30 затвореници при протест


Илустрација, архивска фотографија

Во протести кои беа организирано од илјадници затвореници во Иран при судири со безбедносни сили биле убиени најмалку 35 затвореници, соопшти светската организација Амнести Интернешнл. Според нивното соопштение немирите и протестите настанале поради стравувањата од зараза со коронавирусот. Во најмалку 8 затвори во Иран биле организирани протести поради стравување од потенцијално заболување со Ковид 19. Полицијата на ова одговориле жестоко при што според изворите на оваа организација, биле убиени 35 затвореници и стотици други се ранети.

„ Срамно е што наместо да одговорат на легитимните барања на затворениците за заштита од Ковид 19, иранските власти прибегна кон убивање на луѓе за да ги замолчат“ изјави денеска заменик регионален директор на Амнести Интернешнл за Блискиот Исток Дајана Елтахави.

XS
SM
MD
LG