Достапни линкови

Уште две лица од Штип оздравени од коронавирусот


Илустрација: Поглед на Штип

Министерството за здравство информира дека денеска попладне се регистрирани уште две лица од Штип оздравени од Ковид-19, кои со лесна слика на болеста беа на домашно лекување, а под постојан надзор на лекарскиот тим од болницата во Штип.

Кај овие лица, согласно протоколот, беа направени два контролни теста и тие покажаа негативен резултат на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство, пренесувајќи информации од Институтот за јавно здравје.

Во моментов во болницата во Штип од Ковид-19 се лекуваат четири пациенти, а Штипската болница следи уште 14 пациенти со лесна форма на болеста кои се на домашно лекување.

Досега во земјава се регистрирани 617 заболени од новиот коронавирус. Од нив, 29 луѓе починале, а 35 досега се излекувани.

XS
SM
MD
LG