Достапни линкови

Крај на блокадата на Вухан


Вухан.

Кинеските власи ја укинаа целосната блока на Вухан, градот со 11 милиони жители во кој почна пандемијата со Ковид-19.

Стотици патници на железничката станица во Вухан чекаа да дојде полноќ (16 часот по средноевропско време) за да го напуштат градот со воз.

Од 23 јануари беше воведена целосна блокада во градот од кој никој не смееше да излезе. Целиот сообраќајот оттогаш потполно беше запрен, но во последните денови линиите се обновуваат.

Враќањето на нормалниот живот во Вухан се смета како важен сигнал дека Кина е кон крајот на кризата предизвикана од вирусот. Во Кина се регистрирана над 80 илјади заразени со Ковид-19, од нив нас 50 илјади беа во Вухан.

XS
SM
MD
LG