Достапни линкови

Нови 72 заболени од коронавирус во Македонија


Илустрација

Нови 72 случаи на заразени со коронавирусот регистрирани во земјав со што бројот на евидентирани порасна на 555 луѓе, соопшти денеска министерството за здравство. Бројот на починати денеска изнесува 18, што значи во изминативе 24 часа починало само едно лице. На Клиниката за инфективни болестинеколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

По градови најмногу новозаболени има во Куманово 21, потоа во Скопје 14, а потоа и Тетово нови 12 заболени. Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 74 пациенти, 15 со тешка клиничка слика, 11 на механичка вентилација, другите пациенти се стабилни.

XS
SM
MD
LG