Достапни линкови

Трамп:Тешки недели не очекуваат со пораст на бројот на починати


Американскиот претседател Доналд Трамп предупредува дека следуваат најтешките недели во борбата против пандемијата со Ковид 19 и дека може да се очекува зголемување на бројот на смртни случаи. Во меѓувреме претседателката на Европската Комисија Урсула вон дер Лајер побара да се донесе „Маршалов план за Европа“ со цел им се помогне на европските земји да се справат со разорните ефекти од коронавирусот. Ваквите изјави на светските лидери доаѓаат откако бројот на заразени достигна 1,2 милиони луѓе, при што од компликации од болеста починаа речиси 65 илјади луѓе. Според досегашните податоци околу 250 илјади луѓе досега го прележале вирусот, односно оздравеле.

САД го зголемија бројот на тестирање со што досега потврдија вкупно 312 заболени со Ковид 19, по што станаа прва земја по број на заразени во светот.

„Ќе има многу смртни случаи, за жал, и Њујорк и Лузијана ќе бидат тешко погодени“ изјави Трамп на редовниот дневен брифинг за новинарите доцна синоќа.

Тој најави дека мерките за физичка дистанца ќе бидат пролонгирани до 30 април, но одаде дека се надева оти земјата наскоро ќе може „ да се врати на работа“.

„ Ние мора да се вратиме на работа, мора да се отвориме кон светот повторно. Ние не сакаме ова да го правиме со месеци и месеци“ изјави Трамп.

Во меѓувреме претседателската на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен посочи дека планирањето и трошењето пари во Унијата треба да ја отслика потребата за солидарност и прилагодување кон кризата со коронавирусот.

За германскиот весник Велт ам Зонтаг, дер Лајен вели дека „Маршаловиот план за Европа“ треба да биде една масовна европска програма за обнова налик на американската за Западна Европа по Втората светска војна.

XS
SM
MD
LG