Достапни линкови

Стадионот на Борусија Дортмунд станува центар за прегледи за луѓе со симптоми на коронавирусот


Стадионот на Борусија Дортмунд

Германскиот фудбалски клуб Борусија Дортмунд претвори дел од својот ултрамодерен стадион во центар за прегледи од новиот коронавирус. Северната трибина на најголемиот германски стадион, кој има 82 илјади места, ќе биде користена за луѓе за кои постои сомневање дека се заболени или кои имаат симптоми на болеста.

Центарот ќе биде отворен утре и тука ќе се утврдува кој ќе оди во домашна изолација, а кој во болница.

Поради пренатрупаност на здравствените установи во Дортмунд со луѓе за кои постои сомнеж дека се заразени, беше одлучено прегледите да се обавуваат на отворено, на стадион, каде што има повеќе место и помала можност за пренесување на заразата од еден човек на друг, како кога чекаат за преглед во затворена просторија.

XS
SM
MD
LG