Достапни линкови

Путин потпиша закон со кој владата може да прогласи вонредна состојба


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин кој од вчера најави дека ќе комуницира преку видеоконференција поради коронавирусот потпиша закон со кој на владата и се дозволува да прогласи национална вонредна состојба во борбата против ширењето на инфекцијата. Законот претходно беше одобрен од рускиот парламент. Тој дозволува владата да прогласи вонредна состојба низ целата земја и да воспостави задолжителни правила на однесување за време на вонредна состојба.

Русија ги укинува сите летови

На 1 април, Русија официјално регистрирала 2.777 случаи на коронавирус, што претставува зголемување од 440 случаи во однос на претходниот ден. Вкупно 24 лица починале од КОВИД-19, болест што е предизвикана од вирусот.

XS
SM
MD
LG